Saugos protokolai pjaustant lazeriu: Saugaus darbo užtikrinimas

Estimated read time 7 min read

Lazerinis pjovimas, pasižymintis tikslumu ir efektyvumu, pakeitė metalo apdirbimo ir gamybos kraštovaizdį. Tačiau, kaip ir bet kurio pramoninio proceso atveju, jam būdinga rizika. Svarbiausia užtikrinti operatorių ir artimiausios aplinkos saugumą. Šiame straipsnyje aptariami svarbiausi saugos protokolai, kurių reikėtų laikytis atliekant pjaustymo lazeriu operacijas.

Lazerių galia ir potencialas

Lazeriai dėl savo prigimties skleidžia koncentruotus šviesos spindulius, kurie gali lengvai pjauti metalus. Ši galia, nors ir padeda gauti švarius ir tikslius pjūvius, taip pat kelia potencialų pavojų. Tiesioginis lazerio spindulio poveikis gali sukelti sunkius nudegimus, akių sužalojimus ir kitas traumas. Netgi atspindėtas spindulys, nors ir ne toks stiprus kaip tiesioginis, gali pakenkti. Taigi būtina atpažinti šiuos pavojus ir imtis aktyvių priemonių jiems sumažinti.

Rekomenduojama – profesionalos metalo apdirbimo paslaugos https://www.sdle.lt/lt

Asmeninės apsaugos priemonės (AAP)

  • Akių apsauga: Bene labiausiai pažeidžiama kūno dalis, kai kalbama apie lazerius, yra akys. Standartinių apsauginių akinių nepakanka. Operatoriai turėtų dėvėti lazerinius apsauginius akinius, kurie yra specialiai sukurti apsaugoti nuo konkretaus naudojamo lazerio bangos ilgio. Šie akiniai filtruoja kenksmingą lazerio spinduliuotę ir kartu leidžia naudotojui aiškiai matyti.
  • Karščiui atsparios pirštinės: Didelės galios lazeriai išskiria daug šilumos, ypač pjovimo vietoje. Operatoriai turėtų mūvėti karščiui atsparias pirštines, ypač dirbdami su šviežiai supjaustytomis medžiagomis, kurios kurį laiką gali išlikti karštos.
  • Apsauginė apranga: Patartina dėvėti degimui atsparius drabužius ilgomis rankovėmis. Tai ne tik apsaugo nuo galimų nudegimų, bet ir padeda apsaugoti kūną nuo pjovimo metu susidarančių dulkių ir dalelių.

Darbo aplinkos saugos priemonės

  • Ventiliacijos ir išmetimo sistemos: Pjaunant lazeriu, ypač metalus, gali susidaryti dūmai ir smulkios dalelės, kurias įkvėpus kyla pavojus. Veiksminga išmetimo sistema kartu su tinkama ventiliacija užtikrina, kad šie teršalai būtų greitai pašalinami iš darbo vietos ir būtų palaikoma oro kokybė.
  • Avarinio stabdymo mygtukai: Lazerinio pjaustymo staklėse turėtų būti įrengti lengvai pasiekiami avarinio stabdymo mygtukai. Bet kokioje situacijoje, kai kas nors negerai arba įvyksta netikėtas įvykis, operatoriai gali akimirksniu sustabdyti staklių darbą.
  • Reguliarūs techninės priežiūros patikrinimai: Siekiant užtikrinti, kad lazerinis pjaustytuvas veiktų saugiai ir efektyviai, būtina reguliariai atlikti techninės priežiūros patikrinimus. Tai apima lazerio šaltinio, veidrodžių, lęšių apžiūrą ir bet kokių nusidėvėjimo ar pažeidimų požymių tikrinimą.
  • Saugos blokatoriai: Šiuolaikinės lazerinio pjaustymo mašinos turi saugos blokatorius, skirtus išjungti mašiną, jei neįvykdomos tam tikros sąlygos, pavyzdžiui, jei mašinos durys yra atidarytos. Taip išvengiama atsitiktinio lazerio spindulio poveikio.

Mokymas ir informuotumas

Informuotas ir apmokytas operatorius yra geriausia apsauga nuo galimų pavojų. Turėtų būti rengiami reguliarūs mokymai, apimantys:

  • Veiklos mokymas: Operatoriai turi būti gerai susipažinę su mašinos veikimu, suprasti kiekvieną funkciją, nustatymą ir saugos funkciją.
  • Informuotumas apie pavojus: Labai svarbu žinoti visus galimus pavojus, susijusius su pjaustymu lazeriu: nuo tiesioginio lazerio spindulio pavojaus iki antrinių pavojų, pavyzdžiui, dūmų.
  • Reagavimas į avarines situacijas: Netikėtu avarijos atveju operatoriai turėtų žinoti, kokių veiksmų reikia imtis nedelsiant – išjungti mašiną, suteikti pirmąją pagalbą ar įspėti kitus.

Saugus medžiagų tvarkymas

Nors pačiam lazerinio pjovimo procesui reikalingos saugos priemonės, su pjaunamomis medžiagomis taip pat reikia elgtis atsargiai. Pavyzdžiui, pjaunant tam tikrus metalus, gali likti aštrių briaunų ar atplaišų. Operatoriai turėtų turėti tinkamų įrankių ir žinių, kad galėtų saugiai tvarkyti ir nušlifuoti šias detales.

Lazerinis pjaustymas sukėlė revoliuciją pramonės šakose dėl savo neprilygstamo tikslumo ir efektyvumo. Tačiau dėl savo galios jis taip pat reikalauja pagarbos ir atsargumo. Laikydamosi pirmiau nurodytų protokolų, įmonės gali užtikrinti ne tik aukštos kokybės gaminių kūrimą, bet ir saugią bei nekenksmingą aplinką visiems dalyviams. Juk sauga – tai ne tik protokolas, bet ir įsipareigojimas užtikrinti gerovę.

Dėkojame už informaciją: sdle.lt/lt/paslaugos/gamyba/metalo-pjovimas-lazeriu