Apsaugokite jautrias akis su svarbiausiais vitaminais

Estimated read time 10 min read

Jautrios akys – dažna problema, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje. Kasdien susiduriant su alergenais, tarša ir atšiauriu apšvietimu, jos gali jausti diskomfortą ir dirginimą, todėl sunku palaikyti optimalią akių sveikatą. Šiame straipsnyje aptarsime jautrių akių paplitimą, dažniausiai pasitaikančius dirgiklius, simptomus ir tai, kaip svarbiausi vitaminai akims gali padėti.

Jautrių akių ir dažniausių dirgiklių supratimas

Jautrias akis gali lengvai išprovokuoti įvairūs aplinkos veiksniai, dėl kurių jaučiamas diskomfortas ir sutrinka kasdienė veikla. Dažniausiai pasitaikantys dirgikliai yra šie:

 • Alergenai: žiedadulkės, dulkės, naminių gyvūnėlių pleiskanos ir pelėsis yra įprasti alergenai, kurie gali sukelti akių dirginimą. Sezoninės alergijos gali būti ypač varginančios, nes sukelia paraudimą, niežulį ir pernelyg didelį ašarojimą.
 • Tarša: miestų aplinkoje dažnai būna daug teršalų, tokių kaip dūmai, automobilių išmetamosios dujos ir pramonės išmetamosios dujos. Šios dalelės gali dirginti akis ir sukelti diskomfortą bei ilgalaikę žalą.
 • Aštrus apšvietimas: ilgalaikis buvimas ryškioje šviesoje, tiek saulės, tiek dirbtinių šaltinių, pavyzdžiui, kompiuterių ekranų ir lempų, gali įtempti akis ir padidinti jautrumą.

Jautrių akių simptomai

Jautrioms akims būdingi keli simptomai, kurie gali būti skirtingo sunkumo. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra šie:

 • Paraudimas: sudirgusios akys dažnai būna paraudusios ir uždegtos, todėl atrodo kraujingos.
 • Niežulys: alergenai ir teršalai gali sukelti stiprų niežulį, todėl žmonės dažnai trina akis, o tai gali sustiprinti dirginimą.
 • Per didelis ašarojimas: natūralus organizmo atsakas į akių sudirginimą yra didesnis ašarų kiekis. Nors tai gali laikinai palengvinti situaciją, tačiau taip pat gali būti nepatogu ir nemalonu.
 • Sausumas: kai kurie žmonės patiria sausumą, kai akys neišskiria pakankamai ašarų, kad išliktų suteptos.
 • Deginimo pojūtis: dėl jautrumo akyse gali atsirasti deginimo pojūtis, dėl kurio sunku sutelkti dėmesį į užduotis.

Sprendimas: Svarbiausi vitaminai akių apsaugai

Laimei, yra natūralių sprendimų, padedančių apsaugoti ir nuraminti jautrias akis. Į savo mitybą įtraukę svarbiausių vitaminų arba vartodami maisto papildus galite gerokai pagerinti akių sveikatą ir sumažinti jautrumą. Panagrinėkime pagrindinius vitaminus, kurie gali pakeisti padėtį:

Pagrindiniai vitaminai akių sveikatai: jų vaidmuo nauda ir šaltiniai

Vitaminas A:

 • Vaidmuo: vitaminas A yra labai svarbus ragenos (akies paviršiaus) būklei palaikyti ir geram regėjimui, ypač esant silpnam apšvietimui.
 • Šaltiniai: morkos, saldžiosios bulvės, špinatai ir lapiniai kopūstai yra puikūs vitamino A šaltiniai.
 • Nauda: pakankamas vitamino A vartojimas gali padėti išvengti naktinio aklumo, sumažinti akių infekcijų riziką ir pagerinti bendrą akių sveikatą.

Vitaminas C:

 • Vaidmuo: vitaminas C yra stiprus antioksidantas, padedantis apsaugoti akis nuo laisvųjų radikalų ir UV spindulių daromos žalos. Jis taip pat palaiko akių kraujagyslių sveikatą.
 • Šaltiniai: vitamino C gausu citrusiniuose vaisiuose (apelsinuose, citrinose, greipfrutuose), braškėse, paprikose ir brokoliuose.
 • Nauda: reguliarus vitamino C vartojimas gali sumažinti kataraktos riziką ir sulėtinti su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos (AMD) progresavimą.

Vitaminas E:

 • Vaidmuo: kaip ir vitaminas C, vitaminas E yra antioksidantas, saugantis akių ląsteles nuo pažeidimų. Jis taip pat palaiko imuninę sistemą, todėl gali padėti sumažinti akių infekcijas ir uždegimus.
 • Šaltiniai: riešutai ir sėklos (migdolai, saulėgrąžų sėklos), špinatai ir avokadai yra puikūs vitamino E šaltiniai.
 • Nauda: vitaminas E gali padėti išvengti kataraktos ir AMD, todėl senstant akys išliks sveikos.

Omega-3 riebalų rūgštys:

 • Omega-350 rūgštys: omega-3 riebalų rūgštys yra būtinos akių ląstelių membranų būklei palaikyti. Jos taip pat pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali sumažinti akių dirginimą.
 • Šaltiniai: riebios žuvys (lašiša, skumbrė, sardinės), linų sėmenys, ispaninio šalavijo sėklos ir graikiniai riešutai turi daug omega-3 rūgščių.
 • Nauda: omega-3 gali palengvinti sausų akių sindromą, nes pagerina ašarų gamybą ir sumažina uždegimą, todėl akys geriau jaučiasi.

Šių vitaminų nauda

Šių svarbiausių vitaminų papildų įtraukimas į savo mitybą arba jų vartojimas kaip papildų suteikia daug naudos jautrias akis turintiems asmenims:

 • Mažesnis jautrumas: A, C ir E vitaminai bei omega-3 riebalų rūgštys kartu mažina akių jautrumą ir dirginimą. Jų antioksidacinės ir priešuždegiminės savybės padeda apsaugoti akis nuo aplinkos žalos ir alergenų.
 • Apsauga nuo aplinkos žalos: Minėti vitaminai apsaugo akis nuo žalingo taršos, UV spinduliuotės ir stipraus apšvietimo poveikio. Neutralizuodami laisvuosius radikalus, jie užkerta kelią oksidaciniam stresui ir palaiko akių audinių sveikatą.
 • Geresnis akių komfortas: Šių vitaminų vartojimas užtikrina, kad akys išliktų gerai suteptos ir nepatirtų diskomforto. Omega-3 riebalų rūgštys ypač svarbios palaikant ašarų gamybą ir mažinant sausumą.
 • Geresnė bendra akių sveikata: Reguliarus A, C, E vitaminų vartojimas ne tik padeda spręsti jautrumo problemas, bet ir skatina ilgalaikę akių sveikatą. Jie gali užkirsti kelią įprastoms akių ligoms, tokioms kaip katarakta ir AMD, arba atitolinti jų atsiradimą, užtikrindami, kad jūsų regėjimas išliktų ryškus ir aiškus.

Kokių veiksmų galite imtis šiandien?

Didėjant jautrių akių paplitimui ir aplinkos veiksnių poveikiui akių sveikatai, būtina imtis aktyvių priemonių regėjimui apsaugoti. Įtraukdami į savo mitybą daug vitaminų A, C ir E, taip pat omega-3 riebalų rūgščių, galite pasiekti reikšmingų pokyčių. Tačiau ar pagalvojote apie natūralių maisto papildų, pritaikytų specialiai akių sveikatai, patogumą ir veiksmingumą? Kas, jei atsakymas į jūsų jautrių akių problemas galėtų būti toks paprastas, kaip papildų įtraukimas į kasdienę rutiną?

Skirdami dėmesį tinkamoms maistinėms medžiagoms, galite gerokai pagerinti savo akių komfortą ir apsaugą. Ar esate pasiruošę žengti pirmąjį žingsnį sveikesnių ir patogesnių akių link? Kam laukti, kol jautrumas taps rimtesne problema, jei galite pradėti saugoti akis jau šiandien?

Papildomai apie maisto papildus, vitaminus ir vaistus galite paskaityti svetainėje: Aconitum.lt