Lietuva turi ilgą ir turtingą istoriją, o jos valiuta – ne išimtis. Lietuvos litas yra Lietuvos valiuta, naudojama nuo pat nepriklausomybės paskelbimo 1990 m. Bėgant metams jis patyrė daugybę pokyčių, įskaitant 2015 m. įvestą eurą. Pažvelkime į šios įdomios valiutos istoriją kitu kampu.
Ankstyvieji metai
1919 m., kai Lietuva pirmą kartą paskelbė nepriklausomybę nuo Rusijos, ji įsivedė savo nacionalinę valiutą – litą. Iš pradžių ji buvo susieta su JAV doleriu santykiu keturi litai už vieną dolerį, tačiau 1923 m. padėtis pasikeitė ir litas buvo susietas su auksu. Tai tęsėsi iki 1940 m., kai Lietuvą aneksavo Sovietų Sąjunga ir teisėta mokėjimo priemone pakeitė Rusijos rubliai
Valiutos reformos po nepriklausomybės atgavimo
1990 m. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, oficialia valiuta vėl tapo litas. 1993 m. buvo pradėtos naujos reformos, kurių metu buvo įvestos monetos nuo dešimties centų iki penkių litų, taip pat banknotai nuo penkių iki 500 litų. Šių reformų metu valiuta taip pat buvo susieta su tarptautiniu valiutų krepšeliu, siekiant didesnio stabilumo iki 2002 m., kai ji prisijungė prie VKM II (Valiutų kurso mechanizmo) ir įvedė fiksuotą valiutos kursą euro atžvilgiu.
Euro era
2015 m. Lietuva oficialiai įsivedė eurą kaip savo oficialią valiutą, įvykdžiusi visas būtinas ES finansų institucijų nustatytas sąlygas. Tai buvo svarbus etapas Lietuvos istorijoje ir ženklas, kad ji integruojasi į Europos bendrosios rinkos ekonomiką. Tačiau, nepaisant euro įvedimo, ant lietuviškų monetų tebėra pavaizduoti nacionaliniai simboliai, pavyzdžiui, Vytis (raitelis ant žirgo), simbolizuojantys lietuvių patriotizmą ir pasididžiavimą net ir naudojant europietiškus pinigus!
Išvada: Lietuvos litas gyvuoja jau daugiau nei 100 metų ir per tą laiką patyrė daugybę pokyčių – nuo susiejimo su auksu ankstyvaisiais nepriklausomybės laikais iki pakeitimo Rusijos rubliais sovietų valdžios metais ir galiausiai prisijungimo prie VKM II ir euro įvedimo 2015 m. Akivaizdu, kad ši įdomi valiuta atlieka svarbų vaidmenį Lietuvos istorijoje ir kultūroje! Norintiems toliau tyrinėti Lietuvos kultūrą ar daugiau sužinoti apie unikalią pinigų sistemą, internete ar vietinėse bibliotekose galima rasti daugybę šaltinių, kuriuose pateikiama puiki informacija apie visus šiandieninės Lietuvos gyvenimo aspektus!